Point Show - 2016 Trophy Winners
Trophy Section Trophy Name Winner
1 Horse & Pony Point FC Trophy - Highest Points Mae Macleod, Knock
2 Horse & Pony Salon nan Eilean - Supreme Champ Isla Ross, Upper Bayble
3 Cattle Melbost & Branahuie Trophy - Highest Points Hugh Mackenzie, 49 Knock
4 Cattle Lewis Crofters Trophy - Supreme Champ Donald A Mackenzie, 3 Swordale
5 Cattle Ferran Trophy - Reserve Champion Hugh Mackenzie, 49 Knock
6 Cattle Ian Watson Memorial Cup - Best Calf Hugh Mackenzie, 49 Knock
7 Sheep William Macaulay Memorial Trophy - Blackface Champion Don Macleod, 5 Shulishader
8 Sheep NCC Sheep Society Shield - Cheviot Champion Murdo Maciver, 20 Ford Terrace
9 Sheep 1st Landscaping Trophy - Continental/Other Breeds Champ Sine Nicholson, 14 Sheshader
10 Sheep Aird Grazings Cup - Highest Points Don Macleod, 5 Shulishader
11 Sheep Robert Smith Trophy - Best Shearling Don Macleod, 5 Shulishader
12 Sheep Stornoway General Shield - Best Gimmer Don Macleod, 5 Shulishader
13 Sheep Angus Clinton Cup - Supreme Champ Sine Nicholson, 14 Sheshader
14 Sheep Garrabost Trophy - Reserve Champ Murdo Maciver, 20 Ford Terrace
15 Vegetables The Committee Shield - Highest Points Iain Nicolson, 15 Flesherin
16 Vegetables Iain Dholly Caimbeul Memorial Trophy - Best Exhibit Donald Mackenzie, 11 Aignish
17 Flowers & Fruit Willowglen GC Trophy - Highest Points Tom Clark,17 Sheshader
18 Flowers & Fruit Maybury Gardens Trophy - Best Exhibit Tom Clark,17 Sheshader
21 Baking & Preserves Tiumpanhead Comm Association Trophy - Highest Points Marion Smith, 14 Portvoller
22 Baking & Preserves Kitchen Centre Trophy - Best Exhibit Lewis Shand, 16 Sheshader
23 Arts & Crafts Ivor Murray Trophy - Highest Points Calum Macleod, 20 Lochside, Aird
24 Arts & Crafts K Mackay & Co Trophy - Best Exhibit Calum Macleod, 20 Lochside, Aird
25 Photography The Rubhach Shield - Highest Points Ronald Macalpine, 4b Portvoller
26 Photography Heb Engineering Trophy - Best Exhibit Calum Murray, 46 Francis Street
27 Sewing Derek Macleod Trophy - Highest Points Isobel Scott, 13a Steinish
28 Sewing Sportsworld Trophy - Best Exhibit Isobel Scott, 13a Steinish
29 Knitting & Crochet Rhoda Macaulay Memorial Shield - Highest Points Mary Morrison, 49 Swordale
30 Knitting & Crochet N & M Macleod Trophy - Best Exhibit Donetta Mckendry,7 Ivorhill
31 Dog Show Ron Badley Mem Trophy - Highest Points Catherine Low, Plasterfied
32 Dog Show Macleod & Macleod Trophy - Best Exhibit Grace Nicolson, 14 Sheshader
33 Dog Show SSPCA Shield Cameron Macclements,41 Upper Bayble
35 Community  Award Stornoway Trust Trophy Knock & Swordale